Mida saate omalt poolt teha, et teid või teie lähedast oleks lihtsam üles leida kui midagi juhtub?

 

Kõige esimene soovitus on, et kuhu teie või teie lähedane ka minemas ei oleks, kontrollige, et kaasaskantava telefoni aku oleks laetud.

Soovitav on, et perekonna või sugulaste mobiiltelefonide sim-kaardid oleksid registreeritud telefonioperaatori juures risti, s.t. lapse kaart ema nimel ja vastupidi või perekonnas kõige madalama riskitasemega inimese nimele (näit. sellele, kes ei käi kunagi metsas seenel, ei hääleta maanteel, ei pidutse öösiti väljas jne.). See osutub vajalikuks, kui tekib vajadus telefonioperaatori käest andmeid saada (vastavalt seadusele saab telefonioperaator väljastada infot ainult sim-kaardi registreeritud omanikule). Sellega olete loonud lihtsalt ühe võimaluse kiiremini oma lähedase otsimiseks, sest esimene asi mida tõenäoliselt te teete, on kontrollida, kas tema kaasasolev telefon vastab.

Järgmine soovitus teile on, et hoidke oma lähedastega igapäevaselt sidet, rääkige üksteisele oma plaanidest (seenele, matkale või veekogule minekust, hääletades teise linna jne.) ja reisikaaslastest. Samuti on oluline teada oma lähedaste või laste sõprade-tuttavate nimesid ja nende vanemate-sugulaste kontaktandmeid, sest just sellest te tõenäoliselt hakkate pihta kui juhtub nii, et teie lähedane või laps pole tulnud sinna kuhu ta tulema pidi ja teie süda hakkab selle üle valutama.

Samuti soovitame teile kaasaskantavaid eriseadmeid, mille kasutamine teie poolt suurendab teie või teie lähedase võimalusi saada õigeaegselt leitud nii loodusesse kadumisel kui temalt vabaduse võtmisel.
Seadet saab osta (hind 320 EUR + KM, lisandub teenuse kuutasu 10.70  EUR + KM ja tasu iga SMS eest) või rentida (tagatisraha 384 EUR, teenuse kuutasu koos rendiga 20.70 EUR + KM, lisaks tasu iga SMS eest). Teenusepakkujaks ja rendileandjaks on Losttreasure OÜ, Tornimäe 5, Tornimäe Ärikeskuse 1 korrus, Kadunud.ee, Tallinn. Info  +372 5242 776

LAIPAC S-911 BL – kaasaskantav ilmastikukindel häirenupuga eriseade, mis häirenupu vajutamisel edastab satelliitside abil teie asukoha koordinaadid 5 meetrise täpsusega teie poolt eelnevalt valitud kontaktisikule. Seadmel on mitmeid erinevaid funktsioone, näiteks ta võimaldab teil jälgida reaalajas inimese asukohta kaardil, näha inimese liikumise ajalugu vabalt valitud perioodil viimase aasta jooksul, kuvada läbitud teekonda graafiliselt kaardil, luua kaardile sisenemis-ja väljumispiirangutega alasid, koostada erinevaid reegleid ja saada edastatud automaatseid teavitusi e-maili või SMS teel (näiteks: häirenupu vajutamisel, alast väljumisel, kella rihma avamisel, inimese kukkumisel-tekkinud sündmused kuvatakse asukohaga kaardil), tekkinud sündmusele saab reageerida turvaettevõtte patrull. Seade aitab tuvastada teie lapse asukohta, kui tal on mobiiltelefon põhjuseta välja lülitatud, näha tema viiimast liikumisteekonda jne. Seade on mõõtmetelt vähe suurem tavalisest käekellast, mõeldud kandmiseks käe peal või kinnitatuna vöö külge, kaasas USB-otsaga toalaadija.

Aare Rüütel
FindMe juhatuse liige
SA Kadunud tegevjuht, spetsialist